לאן פנינו מועדות?

נכתב ע"י

בימים אלו אני מסיימת את הסמסטר הראשון ,בשנתי הראשונה ,כסטודנטית מין המניין בפקולטה לחקלאות . אני עוד זוכרת את היום בו פילסתי לראשונה את דרכי בין אלפי סטודנטים נרגשים ביומו הראשון של הסמסטר..    והנה כעבור כמה חודשים ,(שהרגישו כמו ימים ספורים), הוא כבר מגיע לקיצו, והסמסטר הבא כבר נראה באופק…
וכל שנותר לי כעת הוא להרים את עיניי הטרוטות מין הסיכומים האינסופיים , (בעוד מחשבותיי נעות בין מבחן להגשה, תרגול וחרישה) ,ולנסות לסכם בקצרה , איך זה מרגיש לסיים תקופה עליה חלמתי רבות בתור נערה צעירה.
אבל איך באמת אפשר לסכם תקופה שנדמה כי אתמול היא רק התחילה ולפתע סיומה קרב ובא? כי על אף שחלפה די במהרה, כל כך הרבה קרה , שקשה לי לבחור ממה להתחיל.
אז ראשית ,אבחר לספר על המקום בו הכל התרחש. הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית , הכי אני שיש. הפקולטה שלי, היא חלקת אלוקים יפיפייה וכמוסה ,המוקפת כבישים סואנים ,ושאון מכוניות שאינו פוסק לרגע. אך היא מנגד ממשיכה בשלה, ובכך מספקת עבור כל הבאים בשעריה, מפלט יום-יומי מין העיר ההומה. עבורי היא מעין פיסת עולם שלווה, הטומנת בחובה פסטורליות אין קץ וחומר אנושי ייחודי ,שמורכב מצעירים ומבוגרים כאחד, ובו כולם מטרה משותפת ,להגשים את ייעודם.. וגם להקפיד ליהנות על הדרך. במבט ראשון  היא נראה לי כמו קמפוס רגיל , עם אולמות וכיתות ,מזכירות ומרצים . אך מהרגע שדרכה בו רגלי לראשונה , ומאז בכל יום שעובר, אני מתאהבת בה יותר ויותר.
אך כבר בימי הראשונים  גיליתי שלא מספיק רק לשבת המרבדים הירוקים ,תחת השמש החמה, מסתבר שצריך גם ללמוד.. והרבה..
כבר בסמסטר א' נתקלתי בשלושה קורסי מבואות כלל לא פשוטים, שגרמו לי להבין שהפקולטה אינה יורדת כלל ברמת הלימודים בה, מין האוניברסיטה עברית בפרט או מכל אוניברסיטה אחרת . חקירות ,גבולות ,תנועה הרמונית וגוף קשיח היו רק טיפה קטנה בים המושגים שבו התאמצתי לשחות,(…ולא לטבוע),במשך כל ימי הסמסטר, וזה בהחלט לא היה קל.. אך בין כל הנוסחאות וחוקים, גיליתי גם כמה נושאים חדשים, להם נחשפתי לראשונה , בקורס הפיזיקה… הידרוליקה- תורת התנועה של זורמים. מדע מרתק ונרחב שעל פי יסודותיו נבנות כל מערכות המים השונות דרכן מגיעים מים זורמים, (דבר כה טריוויאלי בימינו), כמעט לכל בית בעולם..
מדע זה משמש גם כלי להבנת תהליכים רבים בגוף האדם, בפיתוח מוצרי מזון בעלי תכונות הקיימות בזורמים, ואף קיימים מוצרי קוסמטיקה רבים המתבססים על עקרונותיו.  ועל כן ,אולי עוד אתקל בו במהלך דרכי המקצועית ..

אל אותם קורסי המבואות לתאריי המדעים ,שכבר מניתי ,נוספו עוד כמה קורסי מבואות כלליים, אשר מהווים בסיס הכרחי להבנתם של מרבית הקורסים בשנות לימודיי הבאות , וככל הנראה יולוו אותי לכל אורך דרכי המקצועית …אבל בלי לחץ..כן?
ואכן , כמצופה , היו אלה קורסים בעלי היקף חומר עצום, ומעט מאוד שעות להעביר אותו, אך אין ספק שהם היו נקודות האור הראשונות שניקרו בדרכי החשוכה , אל עבר הלא נודע , או בשמו הנוסף- "תואר בביוכימיה ומדעי המזון".
הנקודות הללו משולות עבורי לאותם רגעי אושר קטנים שבהם לימד המרצה נושא, או אפילו פסקה , השייכת אל החומר אותו אלמד במסגרת התואר בו בחרתי. בין אם זה על שומנים רווים ובלתי רווי ותפקידם בתהליכי החיים, על פעולתם של האנזימים השונים תהליך שכפול הDNA, על יצירת חומרים אורגנים מחומרים אן-אורגניים על ידי אורגניזמים חיים ועוד רבים וטובים.
ובעודו מרחיב על אותם הנושאים ..בין רגע סקרנותי בנוגע לנאמר הולכת וגוברת.. ולפתע אני חשה את ליבי מקפץ מהתרגשות, מחשבותיי מתעוררות לחיים ומוחי מבקש להבין לעומק את כל הגילויים החדשים אליהם נחשפתי בזה הרגע.. וכל זה רק בגלל פסקה קטנה אחת..

הרי כל סטודנט זוכר את רגע בו הוא חיפש בדריכות  בין שלל המסלולים הפרוסים לנגד עיניו, את התואר הנכסף עם השם המפוצץ .זה שיגרום לעיניו לבהוק ,ולליבו להחסיר פעימה, כי הנה סוף סוף מצא את המקצוע שלו, כותרת חייו , ייעודו..
לא מזמן גם אני הייתי שם, גם אני העברתי ימים כלילות בחיפוש אחר המסלול שמתאים לי , הכותרת שתחתיה ארצה להימצא במשך כל חיי.. העבודה המושלמת שלעולם לא ארצה להחליף.. וגם אני מצאתי לבסוף את המסלול המיוחל.  והנה אני, היום, עומדת בפני סיומו של הסמסטר הראשון, בשנה הראשונה , של התואר הראשון שאותו בחרתי ללמוד.. ועדיין אין לי מושג לאן פני מועדות , ומה צופן לי העתיד.. ואם לומר את האמת עדיין מתגנבות לליבי תהיות בקשר לבחירה בתואר זה.. האם הוא באמת מכיל את כל הנושאים אותם אני חפצה ללמוד? האם הוא יספק לי את מקצוע בו ארצה לעסוק..? ..את התשובות לשאלות הללו עדיין לא קיבלתי, וודאי לא אקבל בקרוב… ועל כן גם כשאני שוקעת בים המושגים והנוסחאות המבלבל והחשוך, דיי בנקודות האור הזעירות ,שמסמנות לי את דרכי בחשכה, ומצליחות להצית את הלהבה שבוערת בתוכי . אותה הלהבה הפנימית שמזכירה לי , שכנראה שאני בדרך הנכונה .. ואז לרגע קט- הלב באמת מחסיר פעימה…

אז אסיים באיחולי הצלחה לכל הסטודנטים באשר הם. ובוודאי גם אתם כבר מצאתם ועוד תמצאו את נקודות האור הזעירות שלהם, שילוו אתכם בדרככם ..